Medycyna naturalna – nowe i przychylne spojrzenie na niekonwencjonalne metody leczenia


21 kwietnia 2020 Dorota 0 Comment , , , ,

Medycyna naturalna – nowe i przychylne spojrzenie na niekonwencjonalne metody leczenia

Dla wielu osób medycyna naturalna to temat dość kontrowersyjny. Wiąże się to z tym, że jeszcze do całkiem niedawna była krytykowana i niedoceniana przez lekarzy. Wiele osób też nie zapoznaje się z bieżącym stanem rozmaitych badań dotyczących naturalnych terapii, a te jasno pokazują, że wiele z tego, co kiedyś było niedoceniane, dziś znalazło drogę na medyczne salony. Medycyna naturalna przeżywa dziś swój renesans, dlatego warto poznać o niej kilka faktów.

Medycyna naturalna… Czyli co?

Większości osób medycyna naturalna kojarzy się jedynie ze stosowaniem naturalnych specyfików, głównie pochodzenia roślinnego, tak dzisiaj popularnych. Jednak nasi przodkowie stosowali o wiele szerszy arsenał naturalnych terapii, które stosowane są do dziś i to z ogromnym sukcesem.

Poza ziołolecznictwem mamy więc na przykład pokrewną mu aromaterapię, czyli sztukę oddziaływania na stan emocjonalny i mentalny przy użyciu wonnych części roślin oraz pozyskiwanych z nich olejków. Wielki wkład w medycynę naturalną posiadają Chińczycy. Przez tysiące lat medycyna chińska zrodziła i przetestowała wiele uznanych dziś form terapii, w tym tych bazujących na stymulacji wypranych obszarów na ciele. Chińska sztuka akupresury oraz akupunktura cieszą się wielkim uznaniem środowisk medycznych i nawet przeprowadza się poważne operacje bez obecności anestezjologa – znieczulenie ma miejsce jedynie przy pomocy akupunktury, która polega na wbijanie w ciało igieł, a tradycyjne punkty przepływu energii w medycynie chińskiej to po prostu kłębki i sploty nerwowe.

Sporym uznaniem cieszą się też różnego rodzaju masaże, a także nieco mniej przyjemne formy terapii, takie jak hirudoterapia, czyli sztuka leczenia przy pomocy pijawek, która pomimo nieprzyjemnych skojarzeń i drwin jest niezwykle skuteczna. Leczy się skutecznie przy jej pomocy między innymi migreny, hemoroidy, nadciśnienie.

Jak stosować medycynę naturalną?

Medycyna naturalna powinna być przede wszystkim stosowana z głową i pod kontrolą lekarza (https://www.bee.pl/9390-medycyna-niekonwencjonalna). Wielkim błędem jest jej stosowanie na własną rękę, gdyż nie znamy przyczyn dolegliwości,  a wiele ziół, które cieszą się opinią cudownych specyfików, w rzeczywistości nie działa lub ma jedynie delikatne właściwości lecznicze, często ograniczające się jedynie do likwidacji objawów chorób, a nie jej przyczyny.

Nie da się też ukryć faktu, że medycyna naturalna jest też często świetnym źródłem biznesu dla nieuczciwych i samozwańczych “autorytetów”, których słuchanie może mieć często opłakane skutki. Jeżeli już chcemy leczyć choroby przy użyciu terapii naturalnych, skontaktujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu specjalistą, fizjoterapeutą, stomatologiem lub z inną osobą z wykształceniem stricte medycznym.

Tło zdjęcie utworzone przez jigsawstocker - pl.freepik.com