Medycyna naturalna – cenne uzupełnienie specjalistycznej terapii


11 kwietnia 2020 Dorota 0 Comment , , , ,

Medycyna naturalna – cenne uzupełnienie specjalistycznej terapii

Od wczesnego etapu rozwoju ludzkości, aż po czasy zupełnie nam niedawne, leki oraz inne specyfiki były wytwarzane z substancji naturalnych, których źródłem były rośliny, zwierzęta i minerały. Po popadnięciu niełaskę w wieku XVIII i XIX medycyna naturalna znów zaczęła cieszyć się uznaniem nie tylko społeczeństwa, ale i środowisk lekarskich. Co warto jest wiedzieć o naturalnym leczeniu i jego łączeniu z terapiami zaleconymi przez lekarzy?

Medycyna naturalna – historia i powrót do łask

Medycyna naturalna to z pewnością najstarsza gałąź medycyny, gdyż stosują ją nawet zwierzęta, które na podstawie doświadczeń i intuicji wiedzą, które zioła spożyć, by ulżyć sobie w niektórych dolegliwościach. Nasi przodkowie posiadali ogromną wiedzę dotyczącą roślin leczniczych, a najlepszym jej przykładem są starożytne pisma indyjskie oraz chińskie. Tradycyjna medycyna chińska oraz indyjska ajurweda znały bowiem wiele leków roślinnych, mineralnych i zwierzęcych, których działanie i skuteczność zostały potwierdzone przez współczesną naukę. Równie imponująca jest niespisana wiedza o naturalnych terapiach pochodząca od wielu ludów rozsianych po całej ziemi.

W wieku XVIII i XIX medycyna naturalna jednak popadła częściowo w niełaskę, gdyż były to początki tworzenia leków syntetycznych, w których to pokładano główne nadzieje dotyczące rozwoju nowoczesnej medycyny. W wieku XX zaczęto jednak odkrywać medycynę naturalną na nowo. Badacze zaczęli na szeroką skalę udowadniać skuteczność rozmaitych terapii naturalnych i to nie tylko tych bazujących na przyjmowaniu rozmaitych substancji, ale opierających się na zabiegach takich, jak akupunktura, hirudoterapia i inne formy leczenia.

Czy warto korzystać z medycyny naturalnej?

Medycyna naturalna, choć jest niezwykle cenna, często bardzo skuteczna i stanowi pokaźną część naukowego dorobku ludzkości, nie jest w stanie zastąpić terapii zaleconych przez lekarzy i nie powinna być stosowana jako jedyne rozwiązanie problemu. Chociaż wiele roślin posiada udowodnione działanie lecznicze, wiele czeka jeszcze na zbadanie, a twierdzenia o ich cudownych właściwościach nie zawsze są prawdziwe. Do tego dochodzi fakt, że wiele naturalnych specyfików zalecanych jest tylko na podstawie doświadczeń z nimi innych osób, a ich działanie kliniczne nie zostało udowodnione.

Należy też pamiętać, że naturalne terapie nie zawsze są bezpieczne, gdyż stosowane bez nadzoru lekarza, mogą zaszkodzić. To, o czym się zazwyczaj nie pamięta, to interakcje większości ziół z lekami. Jednoczesne stosowanie ziół i leków bez konsultacji z lekarzem i rozeznania się w interakcjach może spowodować drastyczne pogorszenie się stanu zdrowia, gdyż – w najlepszym przypadku – stosowany lek po prostu nie będzie się wchłaniał w obecności zioła.

Medycyną naturalną często zalecają sami lekarze, przed zapisaniem cięższego kalibru leków zapisując preparaty ziołowe. Jak najbardziej warto z niej na co dzień korzystać, ale trzeba wykazać się tu rozsądkiem i nie udawać, że zjadło się wszystkie rozumy, zwłaszcza że mnóstwo jest autorytetów naturalnego leczenia, które nie posiadają żadnego wykształcenia medycznego czy przyrodniczego.

Tło zdjęcie utworzone przez jigsawstocker - pl.freepik.com