Nowoczesna medycyna naturalna – zwrot ku leczniczej sile natury


1 kwietnia 2020 Dorota 0 Comment , , , , ,

Wszelkiego rodzaju terapie naturalne stały się dziś na nowo niezwykle popularne za sprawą chęci powrotu do tego, co naturalne i zdrowe. Medycyna naturalna przeżywa dzisiaj swój renesans i cieszy się uznaniem tak zwykłych ludzi, jak i lekarzy oraz naukowców, którzy po początkowym okresie jej negowania w końcu zaczęli badać ją naukowo, potwierdzając skuteczność wielu naturalnych terapii, a księgarnie zalewane są wręcz książkami dotyczącymi tej tematyki. Co warto wiedzieć o nowoczesnej medycynie naturalnej?

Droga do nowoczesnej medycyny naturalnej

Medycyna naturalna to najstarsza gałąź wiedzy medycznej, jednak do całkiem niedawna jej zalecenia i terapie były oparte głównie na doświadczeniach wielu pokoleń. Stosowana ona była nie tylko przez pierwszych ludzi, ale używają jej nawet zwierzęta, potrafiące określić na przykład, które zioło spożyć, by pozbyć się zaburzeń gastrycznych i wielu innych dolegliwości.

Najbardziej naukowe podejście do medycyny naturalnej w dawnych czasach wykazywali Chińczycy oraz Indusi. Naturalna medycyna chińska oraz indyjska zrodziły niesamowitą ilość tekstów, a podejście do testowania ziół było wręcz imponujące i całkiem bliskie dzisiejszym standardom medycznym, chociaż nie można było zbadać dokładnych mechanizmów działania naturalnych substancji oraz innych terapii, takich jak akupunktura. Możliwości te zaistniały dopiero w wieku XX, a dziś naukowcy na bardzo szeroką skalę badają naturalne substancje, snując nawet plany zastąpienia nimi części syntetycznych leków.

Co wziąć pod uwagę, chcąc stosować medycynę naturalną?

Medycyna naturalna, chociaż często niezwykle pomocna, powinna być stosowana z rozwagą. Nie wszystkie zioła i inne naturalne substancje i terapie zostały dokładnie przebadane i przekonanie o działaniu części z nich nadal bazuje po prostu na wiedzy przekazywanej od pokoleń. Należy też pamiętać o tym, że wiele testów przeprowadzanych jest w warunkach laboratoryjnych, in vitro, podczas gdy dane substancje często w organizmie działają zupełnie inaczej i są nieskuteczne na przykład przez szybkie tempo metabolizowania ich i przez brak wchłaniania ich przez tkanki.

Tak naprawdę to, czy dana terapia jest skuteczna, można stwierdzić dopiero po dokonaniu dokładnych i dłuższych testów klinicznych, a ilość powszechnie stosowanych ziół i innych specyfików jest tak ogromna, że wiele z nich przez długi czas zostanie nieprzebadana. Do tego medycyna naturalna nie powinna być stosowana bez porozumienia z lekarzem, zwłaszcza wtedy, kiedy przyjmuje się leki które często wchodzą w interakcje z naturalnymi specyfikami. Zaniechanie nowoczesnego medycznego leczenia w wielu przypadkach może mieć też tragiczne skutki.

Ważne jest także, aby każde dolegliwości zostały przebadane pod kątem ich pochodzenia. Bywa bowiem, że naturalne specyfiki eliminują lub tłumią same objawy, nie lecząc przyczyny. Tak często jest przy dolegliwościach gastrycznych, które mogą zwiastować poważną chorobę, a spożywanie ziół łagodzących je bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń układu pokarmowego wskutek, na przykład, choroby wrzodowej lub nowotworu.

Tło zdjęcie utworzone przez jigsawstocker - pl.freepik.com